Oakland Military Institute College Preparatory Academy

Skip to main content
Mobile Menu
Please create a marquee.

Honors and Awards

Honors and Awards

 
 

Bay Counties League Varsity Champions

 

2013-14 Men's Varsity Soccer (17-5-2 Record, BCL Tournament Runner-Up, NCS D2 1st Round)

 

2012-13 Men's Varsity Basketball (20-9 Record, BCL Tournament Champions, NCS D5 1st Round)

 

2012-13 Men's Varsity Soccer (19-4-1 Record, BCL Tournament Champions, NCS D2 1st Round)

 

2011-12 Men's Varsity Soccer (16-8-1 Record, BCL Tournament Champions, NCS D3 1st Round)

2010-11 Men's Varsity Basketball (19-9 Record, BCL Tournament Runner-Up, NCS D5 1st Round

 

 
CIF North Coast Section Playoff Teams
 
 
2015-16 Women's Softball (15-7 Record, #11 Seed D5, 1st Round)

 

2015-16 Men's Volleyball (7-11 Record, #11 Seed D3, 1st Round)

 

2015-16 Women's Volleyball (15-10 Record, #16 Seed D5, 1st Round)

 

2015-16 Men's Varsity Cross Country

 

2014-15 Women's Softball (11-9 Record, #13 Seed D5, 1st Round)

 

2014-15 Men's Soccer (12-9-2 Record, #11 Seed D2, 2nd Round)

 

2013-14 Men's Soccer (17-5-2 Record, #8 Seed D2, 1st Round)

 

2012-13 Men's Basketball (20-9 Record, #11 Seed D5, 1st Round)

 

2012-13 Men's Soccer (19-4-1 Record, #12 Seed D2, 1st Round)

 

2011-12 Men's Soccer (16-8-1 Record, #5 Seed D3, 1st Round)

 

2011-12 Men's Basketball (19-10 Record, #13 Seed D5, 1st Round)

 

2010-11 Men's Basketball (19-9 Record, #14 Seed D5, 1st Round)

 

                                                Bay Counties League Honors 2015-2016
 

 

Kevin Hernandez, Soccer, 1st Team (BCL East)

 

Estefhani Baires, Softball, 1st Team

 

Kayla Goodwin, Softball, 1st Team

 

Polina Mitcheom, Softball, 1st Team

 

Titan Goss-Davis, Basketball, 1st Team

 

Thandiewe Deal, Soccer, 1st Team

 

Mariela Soto, Soccer, 1st Team

 

Dylan Gong, Volleyball, 1st Team

 

Jori Belton, Volleyball, 2nd Team

 

Kevin Avalos, Soccer, 2nd Team (BCL East)

 

Juan Paredes, Soccer, 2nd Team (BCL East)

 

Kaline Leke, Basketball, 2nd Team

 

Jori Belton, Softball, 2nd Team

 

Teresa Tafolla, Soccer, 2nd Team

 

Jackie Wang, Volleyball, 2nd Team

 

Brooklyn North, Basketball, Honorable Mention

 

Susana Suarez, Soccer, Honorable Mention

 

Amani Grant-Pate, Basketball, Honorable Mention

 

Emmyln Luong, Softball, Honorable Mention

 

Mariela Soto-Munoz, Volleyball, Honorable Mention

 

Kyle Gong, Volleyball, Honorable Mention

 

                                                  Bay Counties League Honors 2014-2015
 Iliana Fraser, Volleyball, 1st team

 

Kevin Avalos, Soccer, 1st Team (BCL East)

 

Rwejuna Nyundo, Soccer, 1st Team (BCL East)

 

Serina Hersom, Basketball, 1st Team

 

Brendan Harrington, Volleyball, 1st Team

 

Elva Elenes, Softball, 1st Team

 

Jori Belton, Volleyball, 2nd Team

 

Carlos Borjas, Soccer, 2nd Team (BCL East)

 

Pedro Macedo, Soccer, 2nd Team (BCL East)

 

Hugo Monroy, Soccer, 2nd Team (BCL East)

 

Matthew Luna, Soccer, 2nd Team (BCL East)

 

Serina Hersom, Softball, 2nd Team

 

Kayla Goodwin, Softball, 2nd Team

 

Emelie Rios, Softball, 2nd Team

 

Torriea' Ashford, Basketball, 2nd Team

 

Titan Goss-Davis, Basketball, 2nd Team

 

Jackie Wang, Volleyball, 2nd Team

 

Thandiewe Deal, Soccer, 2nd Team

 

Diamond Williams, Volleyball, Honorable Mention

 

Gerry Cortez, Soccer, Honorable Mention (BCL East)

 

Luis Yahuaca, Soccer, Honorable Mention (BCL East)

 

Matthew Luna, Volleyball, Honorable Mention

 

Lizbeth Garcia, Soccer, Honorable Mention

 

Polina Mitcheom, Softball, Honorable Mention

 

Estefhani Baires, Softball, Honorable Mention

 

Maliq Manning, Track & Field, Honorable Mention

 
Bay Counties League Honors 2013-2014
 
Robert Garcia, Soccer, League MVP
 
Mariella Soto, Volleyball, 1st Team
 
Reynaldo Acosta-Santos, Soccer, 1st Team
 
Matthew Luna, Soccer, 1st Team
 
Kevin Avalos, Soccer, 1st Team
 
Ivan Hernandez, Soccer, 1st Team
 
Jordan Ross, Basketball, 1st Team
 
Breonna Williams, Soccer, 1st Team
 
Selina Wang, Softball, 1st Team
 
Serina Hersom, Softball, 1st Team
 
Cairo Lowry, Baseball, 1st Team
 
Luis Yahuaca, Soccer, 2nd Team
 
Louis Hernandez, Soccer, 2nd Team
 
Kevin Hernandez, Soccer, 2nd Team
 
Alvon Marshall, Basketball, 2nd Team
 
Rein Harvey, Soccer, 2nd Team
 
Kimmy Nguyen, Softball, 2nd Team
 
Deneice Yates, Softball, 2nd Team
 
Dominic Hoang, Volleyball, 2nd Team
 
Seydina Seck, Volleyball, 2nd Team
 
Kimmy Nguyen, Volleyball, Honorable Mention
 
Michael Mounthault, Basketball, Honorable Mention
 
Aryanna Porter, Basketball, Honorable Mention
 
Selina Wang, Basketball, Honorable Mention
 
Thandiewe Deal, Soccer, Honorable Mention
 
Elva Elenes, Softball, Honorable Mention
 
Skylar Saechao, Volleyball, Honorable Mention
 
Michael Garcia, Baseball, Honorable Mention
 
Bay Counties League Honors 2012-2013
 
Steve Leon, Soccer, League CO-MVP
 
Robert Garcia, Soccer, League CO-MVP
 
Timothy Madden, Basketball, League MVP
 
Rwejuna Nyundo, Soccer, 1st Team
 
Terrance Roberts Jr., Basketball, 1st Team
 
Jose Sanchez, Volleyball, 1st Team
 
Spring Wang, Volleyball, 2nd Team
 
Luis Yahuaca, Soccer, 2nd Team
 
Austin White, Basketball, 2nd Team
 
Dominic Hoang, Volleyball, 2nd Team
 
Reynaldo Acosta-Santos, Soccer, Honorable Mention
 
Seydina Seck, Volleyball, Honorable Mention
 
Selina Wang, Softball, Honorable Mention
 
Iliana Fraser, Volleyball, Honorable Mention
 
Dorian Young, Basketball, Honorable Mention
 
Mikaela Mitchell, Basketball, Honorable Mention
 
David Esparza, Baseball, Honorable Mention
 
Bay Counties League Honors 2011-2012
 
Rwejuna Nyundo, Soccer, League MVP
 
Jose Jauregui, Soccer, 1st Team
 
Guy Glover, Soccer, 1st Team
 
Esteban Zendejas, Soccer, 1st Team
 
Timothy Madden, Basketball, 1st Team
 
Lawrence Smith, Basketball, 1st Team
 
Jordan Liang, Volleyball, 1st Team
 
Hickry Nguyen, Volleyball, 2nd Team
 
Rocky Huynh, Volleyball, 2nd Team
 
Steve Leon, Soccer, 2nd Team
 
Reynaldo Acosta-Santos, Soccer, 2nd Team
 
Joshua Hinton, Basketball, 2nd Team
 
Spring Wang, Volleyball, 2nd Team
 
Jose Sanchez, Volleyball, Honorable Mention
 
Daimarcus Dedrick, Basketball, Honorable Mention
 
Spring Wang, Soccer, Honorable Mention
 
Diana Hoang, Volleyball, Honorable Mention
 
Luis Yahuaca, Soccer, Honorable Mention
 
David Esparza, Baseball, Honorable Mention
 
Bay Counties League Honors 2010-2011
Raul Rivas, Soccer, 1st Team
 
Esteban Zendejas, Soccer, 1st Team
 
Chan Saechao, Basketball, 1st Team
 
Amber Saeturn, Volleyball, 2nd Team
 
Timothy Madden, Basketball, 2nd Team
 
Cedrick Wilson, Basketball, 2nd Team
 
Guy Glover, Soccer, 2nd Team
 
Jose Juaregui, Soccer, 2nd Team
 
Spring Wang, Volleyball, Honorable Mention
 
Amber Saeturn, Softball, Honorable Mention
 
Reynaldo Acosta-Santos, Soccer, Honorable Mention
 
Francis Lee, Basketball, Honorable Mention
 
Lawrence Smith, Basketball, Honorable Mention
 
Jasmine Penney, Basketball, Honorable Mention
 
Bret Wallen Scholar-Athletes
 
Selected by the OMI Coaching Staff each season and awarded to the male and female athletes who excel in academics and athletic competition
 
2009-2010
Gloria Hoang, Volleyball
 
Juan Gonzalez, Soccer
 
Spring Wang, Basketball
 
Chan Saechao, Basketball
 
Jessica Carmona-Lara, Softball
 
Albert Huang, Volleyball
 
Jessica Carmona-Lara: Scholar-Athlete of the Year
 
Albert Huang: Scholar-Athlete of the Year
 
2010-2011
Diana Hoang, Volleyball
 
Esteban Zendejas, Soccer
 
Chan Saechao, Basketball
 
Jasmine Penney, Basketball
 
Erika Lopez, Soccer
 
Jordan Liang, Volleyball
 
Amber Saeturn: Scholar-Athlete of the Year
 
Chan Saechao: Scholar-Athlete of the Year
2011-2012
Diana Hoang, Volleyball
 
Jose Juaregui, Soccer
 
Laura Esparza, Basketball
 
Joshua Hinton, Basketball
 
Selina Wang, Softball
 
Rocky Huynh, Volleyball
 
Spring Wang: Scholar-Athlete of the Year
 
Jose Juaregui: Scholar-Athlete of the Year
 
2012-2013
Tupou Moimoi, Volleyball
 
Edgar Henriquez, Soccer
 
Timothy Madden, Basketball
 
Spring Wang, Basketball
 
Jose Sanchez, Volleyball
 
Nicolette Brown, Track
 
Spring Wang: Scholar-Athlete of the Year
 
Timothy Madden: Scholar-Athlete of the Year
 
2013-2014
Kimmy Nguyen, Volleyball
 
Matthew Luna, Soccer
 
Selina Wang, Basketball
 
Michael Mounthault, Basketball
 
Selina Wang, Softball
 
Dominic Hoang, Volleyball
 
Selina Wang: Scholar-Athlete of the Year
 
Dominic Hoang: Scholar-Athlete of the Year
 
2014-2015
Diamond Williams, Volleyball
 
Rwejuna Nyundo, Soccer
 
Serina Hersom, Basketball
 
Anthony Tam, Basketball
 
Elva Elenes, Softball
 
Michael Leite-Garcia, Volleyball
 
Serina Hersom : Scholar-Athlete of the Year
 
Matthew Luna: Scholar-Athlete of the Year
 
2015-2016
Flor Juarez, Volleyball
 
Carlos Borjas, Soccer
 
Kaline Leke, Basketball
 
Amani Grant-Pate, Basketball
 
Polina Mitcheom, Softball
 
Jackie Wang, Volleyball
 
Thandiewe Deal: Scholar-Athlete of the Year
 
Dylan Gong: Scholar-Athlete of the Year
 
North Coast Section Foundation Scholarship Recipients
 
Kimmy Nguyen, Class of 2014, UC Davis
 
Henderson Tran, Class of 2015, UC Davis
 
North Coast Section Scholastic Championship Team Award
 
2013-14 Men's Varsity Volleyball (Composite GPA of 3.46)
 
2014-15 Women's Varsity Softball (Composite GPA of 3.45)
 
2015-16 Men's Varsity Volleyball (Composite GPA of 3.77)
 
WALL OF CHAMPIONS

 

_CCL6804

2013-2014 BCL Champion Men's Soccer

 _CCL8795

 
2012-2013 BCL Champion Men's Basketball
 
IMG_2357
 
2012-13 BCL Champion Men's Soccer
 
champs5
 
2011-2012 BCL Champion Men's Soccer
 
AdmiralPapp
2010-2011 BCL Champion Men's Basketball